Kalıp Malzemeleri

Ürünler

RTV-2 Kalıp silikonları

Marka

Seçiniz

Kalıp Silikonları

RTV2 olarak adlandırılan kalıp silikon Room Tempature Vulcanizing kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur.2 ibaresi ise ürünün çift komponentli olduğunu ifade etmektedir. Kendi içerisinde kürleşme tiplerine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar addition cure RTV2 silikonlar ve condensation cure RTV2 silikonlar olmaktadır.

Kalıp Silikonlar Nelerdir?

Platin bazlı katalizör ile kürleşen addition cure RTV2 silikonlar farklı yumuşaklık ve sertlik değerlerine sahip olmaktadır. Tam şeffaflığın yanı sıra düşük çekme ve fırınlama gibi   özellikleri bulunmaktadır. Bazı türlerinde ise antialerjik özellik de bulunmaktadır. Addition cure RTV2 silikonların kullanım alanları içeresinde ise şunlar yer almaktadır.

 • Plastik makyaj uygulamaları,
 • Hipperrealistik heykel yapımı,
 • Prototip uygulamaları,
 • Otomotiv sektöründe yedek parça imalatı,
 • Gıda ile temasa uygun kalıpların yapımı,
 • İnsan cildinden kalıp alma,
 • Elektronik kaplama,
 • Medikal ürünler,
 • Kuyumculuk sektöründe kullanılan kalıp yapımı,
 • Transfer baskı,

Kalay bazlı katalizörler aracılığı ile kürleşen condensation cure RTV2 ise farklı shore değerlerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kalıp silikon bu çeşidinin kullanım alanları içerisinde ise unlar yer almaktadır.

 • Düğme,
 • Elektronik kaplama,
 • Mobilya,
 • İç ve dış dekorasyon,
 • İnşaat ve yapı,
 • Perde aksesuarı,
 • Transfer baskı,
 • Sabun,
 • Mum,
 • Kokulu taş,
 • Sanat,
 • Vitrifiye,
 • Ayakkabı tabanı,
 • Aksesuar,

Hem dökme hem de batırma gibi teknikler ile kullanılan kalıp silikon farklı sektörlerde geniş bir kullanım yelpazesine sahip olmaktadır.

Kaliteli RTV2 Kalıp Silikonlarının Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir ürünün kopyalanması ya da çoğaltılması için kullanılan kalıp silikon, kullanım kolaylığı sunması sebebiyle birçok farklı amaçla kullanılmaktadır. Bunun yanında çeşitli döküm malzemeleri ile çalışma imkânı sunması da tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Kullanım alanlarının bu kadar geniş olması sebebiyle kalıp silikon kalitesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Kaliteli kalıp silikon bulunan özellikler ise kısaca şunlar olmaktadır.

Kaliteli bir kalıp silikon bahsedebilmek için öncelikle akışkan yani düşük viskozitede olması gerekmektedir. Bunun yanında yüzeylere ya da modele yapışmaması ve kopma dirençlerinin yüksek olması gerekir.

Yüksek döküm sayısının elde edilebilmesi için ise kalıp silikon yüksek ısı dayanımına ve kimyasal dayanımına sahip olması gerekir. Kaliteden bahsedilebilmesi için kalıp silikon bulunması gereken bir diğer özellik ise oluşan hava kabarcıklarının kolay bir şekilde atılmasına olanak sağlaması gerekmektedir. Ayrıca düşük çekme oranı ve hızlı kürleşme oranları da kaliteli kalıp silikon aranılan özellikler içerisinde yer almaktadır.

Uzun operasyon süresi sağlaması gereken kalıp silikon bulunmaması gereken özelliklerin içerisinde ise yağ kusmaması ve dibinde tortu bulunmamasıdır.

RTV2’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Gıda sektöründen inşaat sektörüne, otomotiv sektöründen mobilya sektörüne kadar birçok farklı alanda objelerin çoğaltılması için kullanılan kalıp silikon, modellerin kopyalanması için en sık kullanılan yöntem olmaktadır. Bu sebeple de sanatçılardan hobi meraklılarına ve endüstriyel alanlara kadar kalıp silikon tercih edilmektedir.

Kalıp silikon en sık kullanılan alanların başında kuyumculuk, aksesuar ve hediyelik eşya gibi sektörler gelmektedir. Modellerin hazırlanması, sunulması ve geliştirilmesi aşamalarında kalıp silikon kullanılır. Bunun yanında sabun, kokulu taş ya da mum gibi kalıp ile çoğaltılabilen alanlarda da kullanılmaktadır. Sahip oldukları özellikler sebebiyle gıda sektöründe de kullanılan RTV2 pastacılık ve çikolata alanlarında sıklıkla kullanılırlar.

Bir heykel ya da biblonun çoğaltılması için kullanılan kalıp silikon diğer bir yandan dış cephe kaplamalarında ya da iç dekorasyonda da kullanılabilmektedir. İnsan cildinde de kullanıma uygun olan kalıp silikon bu özelliği sebebiyle insan cildinden kalıp alma ya da plastik makyaj uygulamalarında da kullanılmaktadır.

Endüstri için de büyük öneme sahip olan kalıp silikon led aydınlatmalardan otomotiv sektöründe yedek parça yapımına kadar birçok farklı amaçla kullanılmaktadır.

RTV2 Ürünleri Nelerdir?

Verpol Boya olarak sizlere diğer ürünlerimizde de olduğu gibi RTV2 ürünlerinde de en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara sunuyoruz. Bunun yanında farklı gramaj seçenekleri ile her ihtiyacın karşılanmasını sağlayan Verpol Boya ile sizlerde faaliyet gösterdiğiniz alanlarda üstün performansı yakalayabilirsiniz.

RTV2 Beyaz/ Pembe Kalıp Silikonu

10 sertlik derecesine sahip olan bu ürünün yoğunluğu ise 1,15 gr. olmaktadır. Katalizör oranının %2 ile %3 arasında değişmesinin yanı sıra akışkanlığı ise 20.000 Mpa.s olmaktadır. Yırtılma mukavemetinin 35 KN/ mm olmasının yanı sıra esneme özelliğinin %480 olması ise uzun süre kullanıma ve kalıpların deforme olmadan yoğun ürün üretimine müsait olduğunun göstergeleri olmaktadır. Bunların yanında pembe ve beyaz renk seçenekleri de sunan bu ürün aynı zamanda 1, 5 ve 25 kiloluk farklı seçenekler ile Verpol Boya tarafından satışa sunulmaktadır.

RTV2 Yarı Şeffaf Ekstra Yumuşak Kalıp Silikonu

En sık tercih edilen kalıp silikonu ürünleri içeresinde yer alan bu ürünümüzün sertlik derecesi 5 olmaktadır. Yarı şeffaf renkte olmasının yanı sıra farklı gramaj özellikleri ile sunulması farklı sektörlerdeki ihtiyaçların tam olarak karşılanmasını sağlamaktadır. Kullanım alanları içerisinde polyester döküm, alçı döküm, mum ya da parafin döküm, sabun döküm ve kokulu taş döküm bulunmaktadır.

RTV2 Yarı Şeffaf Kalıp Silikonu

Verpol Boya tarafından sunulan bir başka kalıp silikonu olan bu ürün 15 sertlik derecesine sahip olmaktadır. Beton döküm, ayakkabı taban döküm, hediyelik eşya yapımı ve mobilya aksesuar döküm gibi alanlarda kullanıma uygun olmaktadır. Özelliklerinin içerisinde ise yumuşak olmasının yanı sıra düşük akışkanlık özelliği ile tüm detaylara kolayca girebilmektedir. Bakır ya da kalay yüzeylerde kullanıma uygun olmamasının yanı sıra diğer tüm yüzeylerde tutunma yapmamaktadır. Yüksek yırtılma direncinin yanı sıra kopma direnci de yüksek olmaktadır.

RTV2 Yarı Şeffaf Sert Kalıp Silikonu

30 sertlik derecesine sahip olmasının yanı sıra gerilme mukavemetinin 4 Mpa.s ve yırtılma mukavemetinin 35 KN/ mm olması sebebiyle sert kalıp silikonu çeşitleri arasında yer alan bu ürün, mobilya üretiminden sahte rampala üretimine kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu ürünün hazırlanması için oda sıcaklığı gerekmektedir. Bu şartlarda %3 katalizör eklenerek hazırlanan kalıp silikon hava kabarcıklarının kalmaması için en az 15- 20 cm yükseklikten ve ince bir şekilde dökülmesi gerekmektedir.

RTV2 Şeffaf Sert Kalıp Silikonu

Sertlik derecesinin40 olduğu bu ürünün gerilme mukavemeti ise 4 Mpa.s olmaktadır. Yarı şeffaf renge sahip olmasının yanı sıra farklı alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kullanım alanları içerisinde polyester döküm, kokulu taş yapımı, hediyelik eşya yapımı ve sahte rampala dökümü gibi alanlar bulunmaktadır. Yüksek kimyasal ve ısı dayanımına sahip olmasının yanı sıra bakır ve kalay yüzeyler dışında hiçbir yüzeye tutunmama özellikleri de bulunmaktadır.

RTV2 Kalıp Silikonu

Gıda ile temasa uygun olan kalıp silikonu ürünlerinden birisi olan bu seçenek aynı zamanda 20 sertlik derecesine sahip olmaktadır. Katalizör oranı 1/1 olmasının yanında yoğunluğu ise 1,08 gr. olmaktadır. Bu kalıp silikonu ürünümüz özellikler kek, çikolata, buz kalıplarının yanı sıra tencere ve tava tutacaklarının yapımlarında kullanılmaktadır. Silikon mutfak ürünlerinin önemli bir kısmında kullanılan kalıp silikonu ayrıca hediyelik eşya ya da alçı döküm gibi alanlarda da tercih edilmektedir. İki komponent olarak satışa sunulan gıda ile temasa uyumlu kalıp silikonu 1/1 oranında karıştırılarak kullanılmaktadır.