Döküm Tipi Polyester Reçine

Mermerit tezgah yapımından hediyelik eşya, dökümüne kadar birçok farklı alanda kullanılan döküm tipi polyester reçine, sıklıkla döküm yapılan sektörlerde kullanılmaktadır. Bu sebeple de döküm tipi polyester reçine adıyla anılmaktadır.

Polyester Reçine Ne Demektir?

Çok geniş bir aileye sahip olan polyester reçineler temel olarak doymuş ve doymamış olarak sınıflandırılmaktadır.

Döküm Tipi Polyester Reçineler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Döküm tipi polyester reçineler farklı kullanım alanları bulunan bu sebeple de birçok sektörde kendisine yer bulan hammaddelerden birisi olmaktadır. Ülkemizde en sık kullanılan alanları ise şunlar olmaktadır.

 • Sıhhi malzemeler,
 • Mutfak tezgâhları,
 • Banyo tezgâhları,
 • Otomotiv parçaları,
 • Tekne parçaları,
 • Blok içi obje doldurma,
 • Aksesuar,
 • El sanatları ürünleri,
 • Heykeller,
 • Hediyelik eşya,
 • Kalıp dökümü,
 • Oluk dökümü,
 • Tampon dökümü,
 • Havuzlar,
 • Dış mekân uygulamaları,
 • Denizcilik endüstrisi,
 • Mobilya imalatı,
 • Dış mekân mobilya imalatı,

Polyester Dökümü Nasıl Yapılır?

Polyester reçinenin sertleşmesi amacıyla iki farklı komponent kullanılmaktadır. Bunlar sertleştirici ve hızlandırıcı olmaktadır. Mek peroksit ve kobalt olarak adlandırılan bu malzemeler ile polyester dökümü şu aşamalar ile yapılmaktadır.

Öncelikle polyester reçine ölçü kabının içerisinde alınır. Daha sonrasında ölçü kabındaki polyester döküm kabına alınır. Daha sonrasında polyester reçinenin sertleşmesi için tercih edilen sertleştirici türü minyatür ölçü kabına alınarak uygun miktar belirlenir. Polyester içerisine döküldükten sonra ise 30 saniye kadar karıştırılır. Son olarak döküm tipi polyester reçine kalıba dökerek 15- 20 dakika sertleşmesi beklenir.

Döküm Tipi Polyester Reçine Ürünleri Nelerdir?

Döküm tipi polyester reçine birçok farklı amaçla kullanılan malzemelerden birisi olduğu için farklı ürün seçenekleri bulunmaktadır. Verpol Boya olarak bizler de her türlü amacınız için kullanabileceğiniz farklı döküm tipi polyester reçine seçeneklerini sizlere sunuyoruz.

Erco E-6 Döküm Tipi Polyester Reçine

Genel amaçlı kullanım sunan Erco E-6 Döküm Tipi Polyester Reçine yüksek dolgu ıslatma gücü ile ön plana çıkmaktadır. Ekonomik olmasının yanı sıra endüstri standartlarında kalite sunan polyester reçinenin uygulama şekli döküm ve karıştırma olmaktadır.

Uzun yıllardır sahip olduğu kaliteyi kullanıcılarına ispatlamış olan Erco E-6 Döküm Tipi polyester Reçine, düşük hacimsel çekmeye sahip olması ile de kullanıcıların beğenisini toplamaktadır. Düşük reaktiviteli ürünün bir diğer özelliği ise orta viskoziteye sahip olmasıdır. Genel kullanım amacına hizmet eden ürün aynı zamanda döküm ve tezgâh tipi doymamış polyester olmaktadır.  E-6 uygulamaları için beklenilen performansı en iyi şekilde gösteren ürün aynı zamanda düşük ekzotermik ısınması sayesinde genel kullanım için de uygun ürünler içerisinde yer almaktadır.

Erco E-6 Döküm Tipi Polyester Reçine’nin bir diğer özelliği ise yüksek ıslatma performansı göstermesidir. Bu sayede kısa süre içerisinde daha yüksek oranda dolgu kaldırabilmektir. Normal şartlardan daha fazla dolgu kaldırma gücünün gerekli olduğu işlemlerde %7 Stiren monomer ilave edilebilir.

Bu özelliklerinin yanında tiksotropik bir ürün olmayan Erco E-6 Döküm Tipi Polyester Reçine hızlandırıcı içermemektedir.

Erco E-2 Yüksek Performans Döküm Tipi Polyester Reçine

Döküm tipi polyester reçine seçeneklerinden bir diğeri de Erco E-2 Yüksek Performans Döküm Tipi Polyester Reçine olmaktadır. Yüksek kaliteli olmasının yanı sıra yüksek dolgu kaldırma özelliğine de sahip olan bu ürünün aynı zamanda ıslatma özelliği de bulunmaktadır. Orta- yüksek reaktiviteli döküm tipi polyester reçine rengi ise şeffaf olmaktadır. Döküm tekniği kullanılarak üretilen yüksek dayanımlı kompozit malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Uygulaması ve üretim aşamalarında kullanımı son derece kolay olan ürün aynı zamanda piyasada yer aldığı uzun yıllar içerisinde kalite konusundaki kararlılığını ispat etmiştir. Ekzotermik ısınmasının yanı sıra düşük hacimsel çekmeye de sahip olması sayesinde özellikle genel kullanım amaçlı kullanıcılar için uygun olmaktadır. Bunların yanında hızlandırıcı içermeyen Erco e-2 Yüksek Performans Döküm Tipi Polyester Reçine tiksotropik de olmamaktadır.

Erco E-21 Esnek Döküm Tipi Polyester Reçine

Düşük reaktiviteli doymamış polyester reçinen çeşitlerinden birisi olan Erco E-21 esnek Döküm Tipi Polyester reçine özel glikol ve asit bazlara sahip olmaktadır. Öne çıkan özellikleri içerisinde plastifiyan olması bulunurken, kimyasal yapısı ise orta/ standart olmaktadır. Şeffaf renge sahip olan ürünün uygulama içerisinde ise hem döküm hem de karışım bulunmaktadır. Döküm methodu kullanılan esnek malzemelerin üretiminde tercih edilen bu ürünün tek balına kullanılması durumunda kauçuk benzeri bir esnekliğe sahip olmaktadır. Ancak gerek mekanik gerekse de fiziksel özellikleri açısından son derece düşük bir ürün vermektedir. Bu sebeple de kullanılan diğer ürünler ile son ürüne istenilen esnekliğin kazandırılması için kullanılmaktadır.

Son ürün içerisinde %3 ile %50 arasındaki oranlarda kullanılan ürünün %50’den fazla kullanılması durumunda ise ürünlerin yüzeylerinde yapışma ve parçalanmalar söz konusu olmaktadır. Bu sebeple de kesinlikle post-kür uygulamalarından sonra kullanılması önerilmektedir. Bu sayede ürünün istenilen sertliğe erişmesi sağlanır.

Erco E-21 esnek Döküm Tipi Polyester Reçine özellikle freze ve torna gibi fiziksel modifikasyonlar ile kolayca işlenebilmektedir. Bu sebeple de kimyasal dirençleri yüksek olan polyester ve jel kotlar ile kullanılmaması önerilmektedir. Bunun temel sebebi ise son kattaki kimyasal direncinin azalma ihtimalidir.

Polres Pre-61 Döküm Tipi Polyester Reçine

Genel amaçlı döküm tipi polyester reçineler arasında yer alan bir diğer ürün de Polres Pre-61 Döküm Tipi Polyester Reçine olmaktadır. Orta viskoziteli olmasının yanı sıra ortoftalik esaslı bir ürün olmaktadır. Düşük reaktiviteli olan ürünün kimyasal yapısı ise oto/standart olmaktadır. Şeffaf renge sahip olan döküm tipi polyester reçine uygulama şekli ise döküm ve karışım olmaktadır.  Döküm methodu ile üretilecek kompozit malzemelerin üretim aşamalarında kullanılan Polres Pre-61 Döküm Tipi Polyester Reçine farklı gramajlardaki ambalajları ile satışa sunulmaktadır.

Kuartz, kalsit, mermer tozu ve dolomit gibi malzemelerde yüksek dolgu ıslatma özelliğine sahip olan ürünün bir diğer özelliği ise düşük hacimsel çekmesinin bulunmasıdır. Düşük maliyetli üretim imkânı sunmasının yanı sıra hızlı üretime de imkân sağlamaktadır. Kullanım alanları içerisinde genel amaçlı döküm uygulamalarının yanı sıra suni mermer ve banyo küveti gibi ürünler bulunmaktadır. Bunların yanında banyo tezgâhı, mutfak tezgâhı, sıhhi malzeme, lavabo, duş kabini, hediyelik eşya ve bijuteri gibi son ürünlerin üretim aşmalarında kullanılmaktadır.

2011 yılından bu yana hizmet sunan Verpol tarafından sunulan tüm döküm tipi polyester reçine ürünleri yüksek kalitede olmakla birlikte farklı gramajlarda sunulmaktadır. Genel kullanım amacı ile kullanılan bu reçinelerin farklı gramaj seçeneklerinin bulunması ile üretim aşamalarında farklı miktarlarda döküm tipi polyester reçine ihtiyacı duyan üreticiler için kolaylık sağlamaktadır. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan ve ürün yelpazesini bu amacı gerçekleştirecek şekilde genişleten Verpol Boya sadece döküm tipi polyester reçine ürünlerinde değil diğer farklı kategorilerinde bulunan ürünler ile de sektörünün öne çıkan firmalarından birisi olmaktadır.